THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po delší době se s novým počinem připomněl jeden z hybatelů hnutí RIO, seskupení mezi tzv. avant-prog skupinami z nejdůležitějších, UNIVERS kdyby-měl-Stravinský-rockovou-kapelu ZERO.
Správně, uskupení, teď již nikoliv projekt zakládajících členů Berckmansse a Denise, kteří v roce 1997 jméno skupiny znovuvzkřísili se zástupem hostujících muzikantů náhrali tři alba, která se s více či méně experimentálnějším přístupem dočkala rozporuplného přijetí. Šlo o hledání dosti uspěchané, ačkoliv sympatické snahou. Ať už z důvodů jakýchkoliv, projekt se pozdějí rozrostl na septet, který po několika letech společného hraní vydal v loňském roce zprávu o skladatelské invenci uvnitř kapely v podobě recenzované desky.
Upřímně, v nemalé míře se jedná o prachsprostý návrat ke kořenům, a i když se tak u většiny kapel děje s tragickým výsledkem, toto album zkrátka představuje vyjímku. Postupy a pestré nálady jsou přejímány hlavně z více než 20 let staré „Uzed”, která je považována za vrcholné dílo kapely, a vzhledem k nesporným muzikantským schopnostem současné sestavy se ani náhodou nejedná o parodii sebe sama. Pořád se jedná o progresivní rock hraný vyváženě elektrickými a akustickými nástroji, ovlivněn jazzem, výše zmíněným Stravinským, Bartókem a komorní hubou 20. století vůbec. Jakoby se v letech 1999-2004 vlastně vůbec nic nestalo.
Ale stalo, byť to bude znít jako naříkání nad kdysi zelenější trávou. Už právě u „Uzed”, byť mohla mít v jakoby objektivních kritériích oproti předchůdcům navrch, jsem začal pociťovat nepatrné vytrácení atmosféry nervozity a drásavosti a nějaké špetky vzrušení a rozrušení vůbec, temnoty, která provázela debut „Heresie”, na tehdejší dobu v tomto ohledu opravdové zjevení. A na součisném počinu se onen nešvar v mých očích prohloubil. Rozumějme si dobře, to, po čem si tak stýskám, plně představují skladby „Warrior” a „Earth Scream” a jelikož svou délku představují třetinu alba, nebude zas tak zle.
Protože se stále jedná o jeden, i když důležitý aspekt, nelze opomenout, že se album velmi příjemně poslouchá a příznivce žánru nejpíše nestihne nudit. Spíše má tendence nepozorovaně uniknout z pozornosti kvůli mnohačetnosti, příliš pestrému dění, které ale nakonec není vůbec na škodu. Nahrávka získává jistý punc neoposlouchatelnosti, alespoň tedy po jistou dobu. A málo skupin působících tak dlouhou dobu si takovýto standard jakž takž dokáže udržet.
Já však i přes uznání kvalit tohoto alba stále nevidím důvod, proč mu dávat přednost před starší tvorbou.
Legenda složitějších rockových odnoží přichází s živelným, nápaditým a přece sterilním počinem.
7,5 / 10
Daniel Denis
- bicí, perkuse, sampler
Michel Berckmans
- fagot, anglický roh, hoboj
Martin Lauwers
- housle
Dimitri Evers
- baskytara
Pierre Chevalier
- klávesy, xylofon
Kurt Budé
- klarinet, basový klarinet, alt. saxofon
Andy Kirk
- bicí
Philippe Thuriot
- akordeon
Aurelia Boven
- cello
1. Les Kobolds
2. Warrior
3. Vacillements
4. Earth Scream
5. Soubresauts
6. Apesanteur
7. Three Days
8. Straight Edge
Clivages (2010)
Relaps (2009)
Implosion (2004)
Rhytmix (2002)
The Hard Quest (1999)
Heatwave (1986)
Uzed (1984)
Crawling Wind (1983)
Ceux du dehors (1980)
Heresie (1979)
Univers Zero/1313 (1977)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Cuneiform Records
Stopáž: 66:23
Produkce: Didier de Roos
Studio: Fields Studio
Mně to naopak přišlo poměrně nesterilní..;)
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.